PROFILAKTYKA PRÓCHNICY
Próchnica to proces zmiękczania szkliwa wywoływany przez kwasy. Kwasy te powstają, kiedy bakterie znajdujące się w płytce nazębnej rozkładają cukry obecne w jamie ustnej.
Co powoduje próchnicę i ubytki?
Próchnica zębów pojawia się, kiedy pokarmy zawierające węglowodany odkładają się na powierzchniach między zębowych i nie zostają całkowicie usunięte w wyniku szczotkowania i nitkowania. Bakterie w płytce nazębnej wytwarzają kwasowe produkty pośrednie, które niszczą szkliwo, powoli tworząc ubytki w zębach. Jeśli ubytki te nie są leczone, z czasem mogą doprowadzić do zniszczenia całego zęba.
Główną przyczyną próchnicy jest spożywanie słodkich, lepkich pokarmów i napojów. Im więcej cukru jemy, tym więcej wytwarzanych jest kwasów prowadzących do powstawania próchnicy. Cukier łączy się z płytką nazębną, osłabiając szkliwo i zwiększając podatność zębów na próchnicę. Zawsze kiedy jesz słodką przekąskę, przez następne 20 minut Twoje zęby są podatne na uszkodzenia spowodowane przez kwasy. Ważne jest poznanie przyczyn próchnicy, aby można było nauczyć się prawidłowej pielęgnacji zębów i dbania o zdrowie.
Jakie są metody zapobiegania i leczenia próchnicy?
Najbardziej bezpośrednia forma leczenia polega na wizycie u dentysty i wypełnieniu ubytku.
Aby zapobiec próchnicy i powstawaniu ubytków, można podjąć pewne działania zmierzające do wzmocnienia zębów:
-
Unikaj słodkich pokarmów i napojów, które stymulują wzrost bakterii w jamie ustnej.
-
Regularnie szczotkuj zęby pastą z fluorem. Fluor pomaga zapobiegać powstawaniu ubytków, spowalniając rozkład szkliwa i przyspieszając proces jego remineralizacji. Nowo powstałe szkliwo jest twardsze i bardziej odporne na działanie kwasów.
-
Codziennie nitkuj zęby, aby ułatwić usuwanie płytki nazębnej i resztek jedzenia spomiędzy zębów, gdzie nie sięga szczoteczka. Takie działanie sprzyja zdrowiu zębów i dziąseł.
Jak chronić dzieci przed próchnicą i ubytkami?
Profilaktyka próchnicy i ubytków u dzieci rozpoczyna się od nauczenia ich prawidłowego szczotkowania oraz dbania o ząbki od wczesnego dzieciństwa.
-
Skonsultuj się z dentystą, aby dowiedzieć się, kiedy należy zacząć stosować u dzieci pastę z fluorem.
-
Co 6 miesięcy kontroluj zęby dziecka u stomatologa.
-
Upewnij się, że dziecko myje zęby przez co najmniej 2 minuty dwa razy dziennie. Zwróć szczególną uwagę na zęby tylne, ponieważ tam odkłada się najwięcej płytki nazębnej.
-
Gdy tylko zęby dziecka zaczną się stykać, pomóż mu w codziennym nitkowaniu.
Szanowni rodzice, wg zalecenia Krajowego Konsultanta w Dziedzinie Pielęgniarstwa Pediatrycznego jaki i Konsultanta Ministerstwa Zdrowia w okresie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 nie realizujemy w szkole grupowej profilaktyki fluorkowej metodą nadzorowanego szczoteczkowania, dlatego warto pamiętać, że w przypadku próchnicy i ubytków zdrowie jamy ustnej zaczyna się od wypracowania dobrych nawyków przy szczotkowaniu zębów.
Zastosowanie produktów z fluorem może pomóc zapobiegać powstawaniu próchnicy i występowaniu ubytków. Fluor przenika do osłabionych obszarów, aby odbudować je, zanim pojawią się tam ubytki.
Pielęgniarka Monika Woźniak