• Wielcy Polacy

• W kwietniu podczas kolejnego spotkania z cyklu Wielcy Polacy klasa 4c poznała bliżej sylwetkę Janusza Korczaka.

Janusz Korczak - prekursor praw dziecka i twórca innowacyjnego systemu wychowawczego opierającego się na potrzebach i dążeniach dziecka.

Z wykształcenia był lekarzem, miał także talent do pisania. Pracował również jako wychowawca i pedagog.

Janusz Korczak - naprawdę Henryk Goldszmit - aby dowiedzieć się więcej m.in.: skąd wziął się pseudonim ten i inne serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii przy sali 209.

Klasa 4c wraz z wychowawcą

• Dzielnicowy Konkurs Plastyczno-Geograficzny „Mikołaj Kopernik i jego dzieło”

• Rok 2023 został ogłoszony rokiem Mikołaja Kopernika (1473-1543)

Jest to związane z pięćset pięćdziesiątą rocznicą urodzin oraz czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci wielkiego Polaka.

Mikołaj Kopernik w swoim dziele „De revolutionibus orbium coelestium” przedstawił założenia teorii heliocentrycznej według której, w centrum Układu Słonecznego jest Słońce, a wszystkie planety razem z Ziemią je obiegają. Odkrycie to zburzyło ówczesny obraz świata i stało się swoistą rewolucją naukową zwaną przewrotem kopernikańskim.

Wstrzymał Słońce – ruszył Ziemię – polskie wydało go plemię.

Uczniowie naszej szkoły włączyli się w dzieło popularyzowania wiedzy o wielkim astronomie z Torunia. Wykonali plakaty dotyczące życia i działa Mikołaja Kopernika. Warto podkreślić, że Kopernik był nie tylko wybitnym astronomem i fizykiem, ale również prawnikiem, lekarzem, ekonomistą, duchownym i urzędnikiem. Prace dotyczyły wszystkich aspektów jego życia i działa.

Nasza szkoła była organizatorem Dzielnicowego Konkursu Plastyczno-Geograficznego. Uczniowie klas I-III wykonywali portrety Mikołaja Kopernika natomiast uczniowie klas IV-VIII mieli za zadanie wykonać grę planszową dotyczącą wybitnego astronoma i jego odkryć.

Wyniki konkursu dzielnicowego

W kategorii portret:

Antoni Lenart

Wiktoria Kamińska

Ania Dobrzańska

Wyróżnienie: Nela Wójtowicz

W kategorii gra planszowa:

Brygida Ostrowska

Witold Hejduk

Maja Litwinowicz

• Wyniki konkursu na okładkę ulubionej książki

• Wyniki konkursu na okładkę ulubionej książki:

I miejsce - Stefan Doroszewski 1a, Wojciech Chodosz 2b

II miejsce - Jeremi Michalski 2b, Bartosz Gromulski 3c

III miejsce - Anastazja Roicka 3c, Oskar Kozłowski 3c

Gratulujemy!

Emilia Stanisławska

• Dzień Ziemi 2023 "Inwestujmy w naszą planetę"

• Tegoroczny Dzień Ziemi obchodzimy pod hasłem „Inwestujmy w naszą planetę”. Światowy Dzień Ziemi został ustanowiony jako święto międzynarodowe w 1971 roku.  W 2009 roku ONZ ustanowił 22 kwietnia
            Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi. Co roku święto to  ma na celu promowanie ochrony środowiska i uczenia o ekologii.

Co możemy zrobić dla naszej planety?

• segreguj śmieci
            • zamiast plastikowych butelek używaj szklanych
            • zrezygnuj z jednorazowych, foliowych „siatek” na rzecz toreb
            • wielokrotnego użytku
            • zamiast samochodu wybierz rower
            • oszczędzaj wodę
            • oszczędzaj energię (prąd) – używaj energooszczędnych urządzeń i
            • żarówek

W walce z ociepleniem klimatu ważne jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych zwłaszcza CO2. To wyzwanie dla wszystkich światowych gospodarek.

A oto niektóre hasła, które wypisali nasi uczniowie na wykonanych okolicznościowych plakatach:

Myśl globalnie- działaj lokalnie

Ekologicznie znaczy logicznie

Jak ratować Ziemię?

Spraw, by Ziemia była zdrowa.

Mądre dzieci kontra śmieci

Jest jeszcze nadzieja…

Stop kopciuchom!

W naszych codziennych działaniach sprawmy, aby Dzień Ziemi trwał CAŁY ROK.

• Elementy robotyki w 3a

• W tym tygodniu zamiast wtorkowej lekcji religii w klasie, spotkaliśmy się w szkolnym Laboratorium Przyszłości na zajęciach z robotyki (też na “R”). Uczennice i uczniowie podzielone na trzy drużyny, uruchamiały programy, parowały urządzenia (robot-laptop), kodowały trasy przejazdu oraz zachowania robota i, co bardzo ważne, testowały swoje projekty - vide przejazd przez “żywy” tunel.

Piotr Krawczyk

• Wielcy Polacy

• W marcu klasa 4c poznała bliżej historię wielkiej Polski - Marii Skłodowskiej - Curie.Maria Skłodowska - Curie była polsko-francuską uczoną zajmująca się fizyką doświadczalną i chemią fizyczną.Podwójna noblistka - laureatka Nagrody Nobla z fizyki i chemii.Do jej dokonań należą: rozwinięcie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków - radu i polonu.Ciekawostką jest fakt, że nazwa pierwiastka polon jest nawiązaniem do pochodzenia noblistki.  Nazwa ta bezpośrednio wiązała się z Polską i nadana została na jej cześć od łacińskiego słowa polonium.Aby dowiedzieć się więcej serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii przy sali 209.Klasa 4c wraz z wychowawcą