• Projekt "Made in DACHL"  w wykonaniu klas 5

• W ramach II edycji projektu z j. niemieckiego "Made in DACHL" uczniowie klas 5a, 5b i 5c przygotowali plakaty prezentujące produkty pochodzące z państw niemieckojęzycznych, tj. z Niemiec, Austrii, Szwajcarii lub Liechtensteinu. Uczniowie, pracując w grupach, parach lub indywidualnie, przez cały miesiąc gromadzili produkty wyprodukowane w krajach niemieckojęzycznych. Następnie, dzieląc się w grupach zadaniami, przygotowali plakaty, na których umieścili opakowania po zagranicznych produktach, wraz z podpisami w języku niemieckim, informującymi z jakiego państwa dany produkt pochodzi. Poprzez udział w projekcie uczniowie m.in. doskonalili umiejętność współpracy w grupie, podziału zadań i efektywnego komunikowania się z rówieśnikami; nauczyli się rozpoznawać pochodzenie produktów i zdali sobie sprawę z tego, jak wiele artykułów codziennego użytku pochodzi z krajów niemieckojęzycznych; mieli okazję praktykować język niemiecki w kontekście rzeczywistym.

Karolina Mendak

• PRZYJACIELE ZIPPIEGO

• Program promocji zdrowia psychicznego dla dzieci w wieku 5 – 7 lat. Jest to międzynarodowy program, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Program był gruntownie badany i ewaluowany w Danii oraz na Litwie. W trakcie sześcioletniego okresu testowania i udoskonalania powstała jego obecna wersja.

Zapraszam do zapoznania się dodatkowymi informacjami w zawartymi w załączniku.

info_o_programie.pdf

• PASOWANIE NA CZYTELNIKA

• Dnia 4 października 2024 r. odbyło się uroczyste Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników naszej szkolnej biblioteki.

Zanim uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie, zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki oraz sposobem wypożyczania książek.

Po takim wprowadzeniu dzieci, skupione i poważne, uroczyście przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.  Następnie każde z nich po raz pierwszy wypożyczyło wybraną samodzielnie książkę do domu. Uczniowie otrzymali także pamiątkowe dyplomy i książki.

Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę szkolną, czerpiąc z książek wiele mądrości i przyjemności.

Dorota Bąkała

Wiktoria Kajko

Paulina Turbiarz

• Europejski Dzień Języków

• Jak co roku, 26 września, świętowaliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Była to świetna okazja do zwiększenia świadomości na temat znaczenia nauki języków obcych w dzisiejszym świecie oraz promowania wielojęzyczności i różnorodności językowo-kulturowej w Europie.

Z tej okazji zorganizowaliśmy międzyklasowy quiz o krajach i językach europejskich dla klas 4-8. Zwycięzcami w kategorii kl. 4-6 zostali uczniowie z kl. 5c, a w klasach starszych I miejsce zajęły ex aequo klasy 7c i 8b.

Uczniowie zaangażowali się w szkolne obchody EDJ także poprzez przygotowanie plakatów prezentujących flagi państw europejskich. Niektórzy zaś podzielili się swoimi sposobami na naukę języków i zdradzili powody, dla których uczą się języków obcych. Prace uczniów zostały zapreztowane na terenie szkoły.

Dodatkowo na szkolnych korytarzach rozmieściliśmy kody QR do quizów, ankiet, ciekawostek językowych, liczb, powitań i pożegnań w różnych językach.

Organizatorki:

Anna Skomiał

Karolina Mendak

• Dzień Jabłka

• 27 września obchodziliśmy w klasach 0-III  Dzień Jabłka. Dzieci wspólnie z wychowawcami zgromadziły się wspólnie, na szkolnym korytarzu, ubrani w kolory jabłka. Rozmawialiśmy o zdrowotnych właściwościwosciach jabłka, wyglądzie smaku i zapachu. Znalazła się chwila na krótką zabawę integrującą klasy. Na koniec każdy mógł zjeść przyniesione przez siebie jabłko. Wydarzenie to upamiętniliśmy na wspólnych zdjęciach. Kolejne  dni przed nami.