• Dzień Jabłka

     • Może być czerwone, zielone, pomarańczowe lub żółte, kwaśne lub słodkie, twarde lub miękkie. Każdy lubi trochę inne. Czasem je obieramy, czasem pieczemy lub jemy ze skórką. Większość z nas uwielbia szarlotkę i to właśnie ona królowała dziś w naszych klasach z okazji Dnia Jabłka.

      Klasy 0-3 po raz pierwszy obchodziły ten dzień. Dzieci ubrały się w kolorach jabłek, przygotowały prace plastyczne związane z jabłkami. A potem odbyło się drugie śniadanie z jabłkiem w roli głównej.

      Jabłka zawierają szereg witamin między innymi: poprawiającą wzrok witaminę A oraz witaminę K, która wpłynie pozytywnie na krzepliwość krwi. Dzięki zawartości potasu jabłka poprawią pracę serca i pomogą zapanować nad wahaniami ciśnienia krwi. Jabłka są bogate w wapń, fosfor oraz kojący nerwy magnez. Dlatego warto je jeść.

      Bardzo dziękujemy rodzicom za pomoc i zaangażowanie w organizacje tego dnia.

      Agnieszka Osińska-Jarmul

      Aleksandra Józwiak

     • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

     • 29 września w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej.

      Czytanie rozwija  wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

      W ramach akcji odbyły się spotkania, podczas których wspólnie przeczytaliśmy  wybrane legendy i mity.

      Szkolna Biblioteka

     • Europejski Dzień Języków

     • - Czym jest Europejski Dzień Języków?

      Europejski Dzień Języków został ustanowiony z inicjatywy Rady Europy w 2001 roku i od tej pory jest obchodzony corocznie 26 września. Jest to dzień, którego celem jest m.in. promowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy, podnoszenie świadomości na temat znaczenia nauki języków, szerzenie idei wielojęzyczności oraz propagowanie uczenia się języków obcych przez całe życie - zarówno w szkole, jak i poza nią.

       

      - Jak obchodziliśmy Europejski Dzień Języków w Naszej Szkole?

      * Uczniowie klas VII i VIII przygotowali mapy myśli dotyczące słownictwa oraz gramatyki w języku angielskim i/lub niemieckim.

      * Przygotowaliśmy słynne łacińskie sentencje i rozmieściliśmy je na szkolnych korytarzach.

      * We wtorek przyszliśmy do szkoły ubrani w kolory flag państw europejskich.

      * W środę klasy IV-VI oraz VII-VIII wzięły udział w quizie dotyczącym krajów i języków europejskich. Nasi zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych to: klasa 6c i 7b.

      Dziękujemy za wspólną zabawę!

      Danke/Thank you/Merci/Grazie/Gracias/спасибо/Tack/Paldies/Ďakujem/Дякую!

       

      Organizatorki:

      Anna Skomiał

      Karolina Mendak

     • Wrzesień w klasie 1a

     • Wrzesień w klasie 1 a był bardzo emocjonujący. Pierwsze dni w szkole to dużo wyzwań, ale i niepewności. Pierwszakom towarzyszyło wiele radości, ale też w oku nierzadko zakręciła się łza. Nowi koledzy i koleżanki, nowe panie, nowa klasa, ławki, książki i zeszyty...wszystko nowe, inne, czasem zaskakujące. Zaczęliśmy od zwiedzania szkoły i ustalenia zasad , a potem mogliśmy już działać. Uczyliśmy się o zbiorach, poznaliśmy dwie cyfry i 4 litery, były pląsy i nauka piosenek i wierszyków na nadchodzące ślubowanie. Włączyliśmy się w szkolną akcję Sprzątanie Świata.

      Postanowiliśmy zabawić się w małych kucharzy i upiekliśmy pizzę, a na Dzień Jabłka, który obchodziliśmy w klasach 29 września rogaliki z jabłkami. Byliśmy na wycieczce w Łazienkach Królewskich, gdzie karmiliśmy wiewiórki i pawie. Dzieci mogły pobawić się na placu zabaw, zobaczyć Pałac na Wodzie, Starą Pomarańczarnię, zegar słoneczny i zjeść pyszne lody. A pod koniec miesiąca udaliśmy się do Stolarni na Starym Mieście, gdzie młodzi stolarze samodzielnie wykonali drewniane zabawki. Były to potwory. Pierwszaki świetnie poradziły sobie ze szlifowaniem drewna, przybijaniem nóg, skrzydeł i rogów, choć niektórzy młotek trzymali pierwszy raz w życiu. Przed nami kolejne miesiące przygody ze szkołą...bo w szkole może być zawsze ciekawie. Wszystkie podejmowane przez nas działania mają na celu integrację zespołu klasowego, kształtowanie umiejętności społecznych w praktycznym działaniu oraz samodzielność.

      Aleksandra Józwiak

      Agnieszska Osińska-Jarmul

     • 79. rocznica deportacji mężczyzn z Włoch

     •             W sobotę 16 września w Parku Kombatantów odbyły się Dzielnicowe Obchody 79. rocznicy deportacji mężczyzn z Włoch do niemieckich obchodów koncentracyjnych.

                  W uroczystościach udział wzięła delegacja naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym pod opieką pana Sylwestra.

      16 września 1944 roku hitlerowcy spędzili 4293 mężczyzn na skwer parkowy – dziś Park Kombatantów u zbiegu ul. ks. J. Chrościckiego i ul. Świerszcza, których wywieziono do Auschwitz-Birkenau i innych obozów koncentracyjnych. W obozach śmierć poniosły 2072 osoby.

                  Podczas uroczystości kwiaty składali przedstawiciele władz samorządowych, różnych organizacji,  szkół, oraz innych placówek oświatowo-kulturalnych działających w dzielnicy Włochy. W imieniu naszej szkoły kwiaty złożyła Pani Dyrektor Grażyna Karbowiak wraz z uczniami.