• Dzień Jabłka

          • Może być czerwone, zielone, pomarańczowe lub żółte, kwaśne lub słodkie, twarde lub miękkie. Każdy lubi trochę inne. Czasem je obieramy, czasem pieczemy lub jemy ze skórką. Większość z nas uwielbia szarlotkę i to właśnie ona królowała dziś w naszych klasach z okazji Dnia Jabłka.

            Klasy 0-3 po raz pierwszy obchodziły ten dzień. Dzieci ubrały się w kolorach jabłek, przygotowały prace plastyczne związane z jabłkami. A potem odbyło się drugie śniadanie z jabłkiem w roli głównej.

            Jabłka zawierają szereg witamin między innymi: poprawiającą wzrok witaminę A oraz witaminę K, która wpłynie pozytywnie na krzepliwość krwi. Dzięki zawartości potasu jabłka poprawią pracę serca i pomogą zapanować nad wahaniami ciśnienia krwi. Jabłka są bogate w wapń, fosfor oraz kojący nerwy magnez. Dlatego warto je jeść.

            Bardzo dziękujemy rodzicom za pomoc i zaangażowanie w organizacje tego dnia.

            Agnieszka Osińska-Jarmul

            Aleksandra Józwiak

          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          • 29 września w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej.

            Czytanie rozwija  wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

            W ramach akcji odbyły się spotkania, podczas których wspólnie przeczytaliśmy  wybrane legendy i mity.

            Szkolna Biblioteka

          • Europejski Dzień Języków

          • - Czym jest Europejski Dzień Języków?

            Europejski Dzień Języków został ustanowiony z inicjatywy Rady Europy w 2001 roku i od tej pory jest obchodzony corocznie 26 września. Jest to dzień, którego celem jest m.in. promowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy, podnoszenie świadomości na temat znaczenia nauki języków, szerzenie idei wielojęzyczności oraz propagowanie uczenia się języków obcych przez całe życie - zarówno w szkole, jak i poza nią.

             

            - Jak obchodziliśmy Europejski Dzień Języków w Naszej Szkole?

            * Uczniowie klas VII i VIII przygotowali mapy myśli dotyczące słownictwa oraz gramatyki w języku angielskim i/lub niemieckim.

            * Przygotowaliśmy słynne łacińskie sentencje i rozmieściliśmy je na szkolnych korytarzach.

            * We wtorek przyszliśmy do szkoły ubrani w kolory flag państw europejskich.

            * W środę klasy IV-VI oraz VII-VIII wzięły udział w quizie dotyczącym krajów i języków europejskich. Nasi zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych to: klasa 6c i 7b.

            Dziękujemy za wspólną zabawę!

            Danke/Thank you/Merci/Grazie/Gracias/спасибо/Tack/Paldies/Ďakujem/Дякую!

             

            Organizatorki:

            Anna Skomiał

            Karolina Mendak

          • Wrzesień w klasie 1a

          • Wrzesień w klasie 1 a był bardzo emocjonujący. Pierwsze dni w szkole to dużo wyzwań, ale i niepewności. Pierwszakom towarzyszyło wiele radości, ale też w oku nierzadko zakręciła się łza. Nowi koledzy i koleżanki, nowe panie, nowa klasa, ławki, książki i zeszyty...wszystko nowe, inne, czasem zaskakujące. Zaczęliśmy od zwiedzania szkoły i ustalenia zasad , a potem mogliśmy już działać. Uczyliśmy się o zbiorach, poznaliśmy dwie cyfry i 4 litery, były pląsy i nauka piosenek i wierszyków na nadchodzące ślubowanie. Włączyliśmy się w szkolną akcję Sprzątanie Świata.

            Postanowiliśmy zabawić się w małych kucharzy i upiekliśmy pizzę, a na Dzień Jabłka, który obchodziliśmy w klasach 29 września rogaliki z jabłkami. Byliśmy na wycieczce w Łazienkach Królewskich, gdzie karmiliśmy wiewiórki i pawie. Dzieci mogły pobawić się na placu zabaw, zobaczyć Pałac na Wodzie, Starą Pomarańczarnię, zegar słoneczny i zjeść pyszne lody. A pod koniec miesiąca udaliśmy się do Stolarni na Starym Mieście, gdzie młodzi stolarze samodzielnie wykonali drewniane zabawki. Były to potwory. Pierwszaki świetnie poradziły sobie ze szlifowaniem drewna, przybijaniem nóg, skrzydeł i rogów, choć niektórzy młotek trzymali pierwszy raz w życiu. Przed nami kolejne miesiące przygody ze szkołą...bo w szkole może być zawsze ciekawie. Wszystkie podejmowane przez nas działania mają na celu integrację zespołu klasowego, kształtowanie umiejętności społecznych w praktycznym działaniu oraz samodzielność.

            Aleksandra Józwiak

            Agnieszska Osińska-Jarmul

          • 79. rocznica deportacji mężczyzn z Włoch

          •             W sobotę 16 września w Parku Kombatantów odbyły się Dzielnicowe Obchody 79. rocznicy deportacji mężczyzn z Włoch do niemieckich obchodów koncentracyjnych.

                        W uroczystościach udział wzięła delegacja naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym pod opieką pana Sylwestra.

            16 września 1944 roku hitlerowcy spędzili 4293 mężczyzn na skwer parkowy – dziś Park Kombatantów u zbiegu ul. ks. J. Chrościckiego i ul. Świerszcza, których wywieziono do Auschwitz-Birkenau i innych obozów koncentracyjnych. W obozach śmierć poniosły 2072 osoby.

                        Podczas uroczystości kwiaty składali przedstawiciele władz samorządowych, różnych organizacji,  szkół, oraz innych placówek oświatowo-kulturalnych działających w dzielnicy Włochy. W imieniu naszej szkoły kwiaty złożyła Pani Dyrektor Grażyna Karbowiak wraz z uczniami.