• Czy słowa mają moc?

     • Uczniowie klasy 1b w ramach realizacji III modułu międzynarodowego projektu edukacyjnego „Emocja” wysłuchali bajki „ O ciepłym i puchatym” . Dzięki niej zrozumieli, że niektóre słowa mogą nas ranić jak kolce. Na szczęście istnieją też słowa ciepłe i miłe jak „puchate” z bajki.To te puchate słowa warto stosować na co dzień.Na zakończenie zajęć uczniowie stworzyli swoje ciepłe i „puchate”słowa,które zdobią nasz kącik emocji.

      Natalia Lipska

     • Żywa lekcja przyrody w klasie 1b

     • Zima jest dla ptaków bardzo ciężkim okresem, ze względu na niską temperaturę i trudne warunki pogodowe. Ptaki mogą mieć problemy ze znalezieniem odpowiedniej ilości pokarmu. Dlatego też uczniowie z klas 1b zainteresowali się bardzo ważnym tematem, jakim jest dokarmianie ptaków zimą. W czasie zimy wiele osób chętnie dokarmia ptaki. Niestety, nie zawsze robimy to umiejętnie i zamiast pomagać ptakom niechcący im szkodzimy. Zanim rozpoczniemy się dokarmianie ptaków, warto dowiedzieć się , jakiego rodzaju pokarmu potrzebują poszczególne ptaki, poznać zasady dokarmiania ptaków.25stycznia całą klasą udaliśmy się na wycieczkę wokół szkoły by porozwieszać na drzewach ,krzewach i karmnikach zimowe kule i wsypać ziarenka do karmników.Myślę,że wszyscy uczniowie naszej szkoły pamiętają o dokarmianiu ptaków, ponieważ bez wsparcia ludzi, mniej doświadczone,stare bądź osłabione ptaki mają nikłe szanse na przeżycie.Drodzy uczniowie :

      Pamiętajcie!Ptaki dokarmiamy tylko zimą - przy ujemnych temperaturach.Przy temperaturach dodatnich ptaki doskonale radzą sobie samemu ze zdobywaniem pokarmu, a dokarmiając je wtedy zmieniamy ich naturalne zachowanie.Ptaki dokarmiamy regularnie i systematycznie.Przyzwyczajają się one do pokarmu otrzymywanego od człowieka i przestają poszukiwać go samemu.Ważna jest odpowiednia lokalizacja karmnika- w miejscu osłoniętym od wiatru, odpowiednio oddalonym od wszelkich udogodnień dla drapieżników, ale jednocześnie na tyle otwartym, żeby zapewnić ptakom swobodny dolot.Karmnik musi być odpowiednio skonstruowany.Szczególnie ważny jest daszek chroniący karmę przed zamoknięciem i pleśnieniem. Przydatne jest zdejmowalne dno ułatwiające czyszczenie karmnika.Karmik należy czyścić i utrzymywać w higienie.Należy usuwać resztki niewyjedzonej karmy, karmę spleśniałą i zepsutą, odchody i pierze. W materiałach tych mogą się gromadzić groźne dla ptaków i ludzi zarazki. Karmnik czyścimy w gumowych rękawiczkach.Najlepsza karma dla ptaków to mieszanka ziaren:słonecznik, proso, konopie, pszenica, owies i inne.Chleb używany jako karma powinien być czerstwy, wysuszony, podzielony na małe kawałki. Z większymi kawałkami ptaki sobie nie poradzą i będą one pleśniały.Do dokarmiania ptaków wodnych można wykorzystać pokrojone w kostkę gotowane bez soli warzywa, kaszę oraz płatki owsiane.Niektóre ptaki - np. kosy i kwiczoły - lubią pokrojone owoce: jabłka, morele, a także rodzynki.Jeżeli używamy do dokarmiania ptaków plastrów słoniny to powinna być ona niesolona, a przede wszystkim świeża, tzn. nie powinna wisieć dłużej niż 2 tygodnie, szczególnie w dodatniej temperaturze.Warto przygotować wcześniej do dokarmiania ptaków ich naturalny pokarm - owoce jarzębiny, rokitnika, borówki, bzu czarnego

      Natalia Lipska

      Edyta Magielnicka -Brudek

     • Wdowi garb

     • Wdowi garb, a nauczanie zdalne

      1. Wdowi garb jest potocznym określeniem zaburzonej postawy ciała,
      2. charakteryzuje się występowaniem wyniosłości tkankowej u podstawy karku,
      3. dochodzi do bardzo dużego przeciążenia struktur w odcinku szyjnym i szyjno-piersiowym,
      4. prowadzi do silnego wysunięcia głowy i barków oraz pleców w odcinku piersiowym,
      5. mrowienie i cierpnięcie w obrębie kończyn górnych
      6. bóle i zawroty głowy
      7. szumy uszne
      8. mdłości
      9. kłucie i ucisk w klatce piersiowej
      10. ograniczona ruchomość kręgosłupa
      11. Filmy z ćwiczeniami https://liblink.pl/Dg63ljWEjLhttps://liblink.pl/4GksjCT7rwhttps://liblink.pl/MLFmeDI2UE

       Kilka prostych porad:

      12. proszę prostuj się
      13. unieść brodę do góry
      14. ramiona ściągnij do tyłu
      15. wstań od komputera
      16. zadbaj do odpowiednie stanowisko pracy: wysokość biurka, odpowiednie krzesła, zalecana odległość od monitora i klawiatury
      17. codziennie wykonaj kilka prostych ćwiczeń, np.:
      18. Ćwiczenie 1: W pozycji stojącej tyłem do ściany z głową, łopatkami i pośladkami stycznymi do niej podnosi się do góry ręce zgięte pod kątem prostym w łokciach. Brodę lekko cofa się w kierunku ściany. W pozycji należy wytrzymać 20 sekund, po czym odchodzi się od ściany i odpoczywa 15 sekund. Wskazane jest 8 powtórzeń

       Ćwiczenie 2. Leżąc na brzuchu, gdy czoło dotyka podłoża, wyprostowane ręce rozkłada się na boki, po czym unosi do góry, by łopatki znalazły się możliwie blisko kręgosłupa. W pozycji pozostaje się przez 10 sekund, po czym opuszcza ręce. Wskazane jest 20 powtórzeń.

       

      Joanna Heropolitańska-Janik

      Przemysław Gołąb

     • Wesołe lekcje matematyki

     • Wiadomo nie od dziś, że dzieci najlepiej uczą się przez zabawę, oraz w interakcjach rówieśniczych "dzieci uczą dzieci". Wychodzimy temu na przeciw. Chcemy żeby dzieci lubiły matematykę, były świadome jej obecności w codziennym życiu i otoczeniu oraz tego jaka jest ważna i potrzebna. Staramy się odchodzić od ,,papierowej" matematyki na tyle ile możemy, wspierać rozwój poprzez manipulowanie konkretami i stosować jak najczęściej zabawy matematyczne. W tym tygodniu proponujemy dzieciom lekcje matematyki z grami planszowymi, dodawanie i odejmowanie z klockami Lego, manipulowanie klockami w przestrzeni, zabawę w sklep, rozwiązywanie zadań tekstowych przy użyciu korków, klocków. Dlaczego warto to robić? Poprzez zabawy z klockami układanie ich, dokładnie i odkładanie dziecko w obrazowy sposób może zobaczyć proces odejmowania i dodawania, poznać pojęcie liczby i jej wartość, zautomatyzować te umiejętności dzięki ćwiczeniom, a przede wszystkim wykorzystać umiejętności w praktycznym działaniu. Wszystko to sprzyja w rozwoju myślenia na wyższych szczeblach, najprościej mówiąc kształtujemy logiczne myślenie. Poprzez tego typu lekcje rozwijamy również słownictwo, a także wspomagamy rozwój społeczno-emocjonalny.

      Aleksandra Józwiak

     • Co słychać u zerówkowiczów....

     • Co robią zeròwkowicze w Naszej Szkole?Aktualnie zaczynają przygotowywać się do Wyprawy w Kosmos.Wszystko za sprawą programu, który ma wzmacniać relacje, uczyć współpracy, kreatywności...Zaczynamy od Ziemi. Czego mogą zazdrościć nam mieszkańcy innych planet? Na to pytanie w rysunkach odpowiedziały dzieci ✏

      Kasia Nowak

     • Zaczarowana zagroda

     • Uczniowie klasy 2a w czasie ferii zimowych zapoznali się z lekturą: "Zaczarowana zagroda". Z pomocą wyobraźni dzieci przeniosły się w świat sprytnych pingwinków. A oto co powstało - przepiękne zaczarowane zagrody.

      Marta Hejduk

     • Dokarmianie ptaków zimą

     • Zima to bardzo trudny czas dla zwierząt - zwyczajnie brakuje im pożywienia. Uczniowie klas młodszych postanowili pomóc ptakom przetrwać zimę i zrobiły karmniki dla ptaków oraz kule ze smalcu i nasion. Na drzewach wokół szkoły uczniowie powiesili wykonane przez siebie karmniki z butelek i drewnianych łyżek.Teraz zima ptakom już nie straszna !!!

      Czym dokarmiać ptaki w zimie? Najlepsze będą ziarna zbóż (pszenica, jęczmień, owies, proso), nasiona dyni, słonecznika (najlepiej niełuskanego) i kukurydzy, naturalne płatki owsiane (można je przed podaniem skropić olejem), gotowane kasze i ryż (kaszę jęczmienną i gryczaną można podawać ptakom bez gotowania). Nie wolno karmić ptaków chlebem, gdyż im to szkodzi.

      Agnieszka Osińska-Jarmul