• REGULAMIN ŚWIETLICY DZIAŁAJĄCEJ WSZKOLE PODSTAWOWEJ NR 87 im. 7 PP AK „GARŁUCH” w WARSZAWIEOBOWIĄZUJĄCY W OKRESIE ZAGROŻENIA COVID – 19.

          • Na podstawie:1. art. 105 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe (Dz. U. 2020, poz. 910);2. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 1389);3. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 1394);4. Wytycznych MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek obowiązujących od 1 września 2020 r.

            § 1. Postanowienia ogólne

            1. Świetlica jest integralną częścią szkoły – w swojej programowej działalności realizuje cele i zadania szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem treści i działań wychowawczo-opiekuńczych przyjętych w planie pracy oraz w Programie Wychowawczo-Profilaktycznym Szkoły.

            2. W świetlicy zadania realizowane są według rocznego planu pracy, opracowanego na podstawie rocznego planu pracy szkoły.

            3. Świetlica szkolna obejmuje opieką uczniów klas 1-3 oraz uczniów klas starszych, którzy potrzebują opieki.

            4. Do świetlicy może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych (np. gorączka, uporczywy kaszel, trudności z oddychaniem, ból głowy, biegunka itp.) oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji.5. Do pracy w świetlicy mogą przychodzić nauczyciele bez objawów chorobowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji.

            6. Zajęcia świetlicowe przeznaczone są dla wszystkich uczniów, których rodzice wypełnili i dostarczyli karty zgłoszenia dziecka do świetlicy.

            § 2. Cele i zadania świetlicy

            1. Wychowawcy w świetlicy szkolnej zapewniają dzieciom i młodzieży:

            a) zorganizowaną opiekę wychowawczą, w bezpiecznych warunkach,

            b) pomoc w nauce oraz warunki do nauki własnej,c) kulturalną rozrywkę i zabawę,d) właściwe wzorce kultury osobistej i współżycia w grupie,e) rozwój zainteresowań oraz zdolności,f) stymulowanie postawy twórczej,g) wdrażanie do samodzielnej i kreatywnej pracy,h) pomoc w kształtowaniu prawidłowych relacji z rówieśnikami,i) pomoc w odkrywaniu przez dzieci swych mocnych stron,j) wdrażanie i rozpowszechnianie zdrowego stylu życia,

            1. Do zadań świetlicy należy:a) organizowanie opieki,b) organizowanie pomocy w nauce,c) tworzenie warunków do nauki własnej,d) wdrażanie do samodzielnej i kreatywnej pracy,e) wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów,f) organizowanie gier i zabaw ruchowych, mających na celu prawidłowy rozwój fizyczny,g) odkrywanie i rozwijanie zainteresowań,h) stworzenie okazji do uczestnictwa w kulturze, kształcenie nawyków kulturalnego zachowania,i) upowszechnianie zasad kultury zdrowotnej, kształtowanie nawyków higieny i czystości oraz dbałości o zachowanie zdrowia,j) współpraca z rodzicami, nauczycielami dzieci, uczęszczających do świetlicy szkolnej a także z pedagogiem, psychologiem szkolnym, terapeutą pedagogicznym, logopedą, bibliotekarzem i innymi pracownikami szkoły.

            § 3. Założenia organizacyjne

            1. Świetlica działa w dni pracy szkoły, w godzinach: od 7.00 – 7.45 i od 11.35 – 17.35.2. Nadzór pedagogiczny nad pracą świetlicy sprawuje dyrektor szkoły.

            3. Kwalifikacja uczniów do świetlicy odbywa się na podstawie kart zgłoszeń obowiązujących w danym roku szkolnym, które wypełniają rodzice/ prawni opiekunowie. Do świetlicy szkolnej, nie są przyjmowani uczniowie, którzy są zapisani do Ogniska Okęcie i tam korzystają ze zorganizowanej formy opieki.

            4. W świetlicy prowadzone są zajęcia w grupach wychowawczych, w których liczba uczniów nie przekracza 25 osób, w przydzielonych na stałe dla danej klasy salach.

            5. Nauczyciel świetlicy obejmujący opieką uczniów jest zobowiązany do sprawdzenia i monitorowania obecności uczniów.

            § 4. Procedury sanitarne dotyczące postępowania prewencyjnego w czasie zagrożenia epidemicznego

            1. W świetlicy obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie/ dezynfekcja rąk (po przyjściu do świetlicy, przed posiłkami, po powrocie z boiska, po zajęciach plastycznych, po zajęciach sportowych itp.), ochrona podczas kaszlu/kichania, unikanie dotykania okolic oczu i nosa.2. Środki do dezynfekcji i higieny są rozmieszczone na korytarzu, uczniowie mają do nich łatwy dostęp, pod nadzorem nauczyciela.3. Uczniowie, korzystający ze świetlicy nie przynoszą swoich zabawek, nie wymieniają się przyborami.4. Każdy uczeń spożywa wyłącznie swoje jedzenie, picie i nie dzieli się z innymi.5. Nauczyciele świetlicy organizują zajęcia z zachowaniem zasady dystansu społecznego; w miarę możliwości na świeżym powietrzu.6. Nauczyciele świetlicy zobowiązani są do wietrzenia pomieszczeń co najmniej raz na godzinę.7. W razie zaobserwowania u ucznia objawów chorobowych, w szczególności kaszlu, gorączki, trudności z oddychaniem, nauczyciel zobowiązany jest do odizolowania ucznia w osobnym pomieszczeniu, poinformowania rodziców/opiekunów oraz dyrektora szkoły.8. Rodzic/opiekun ma obowiązek odebrać ze świetlicy ucznia, u którego zaobserwowano objawy chorobowe w jak najszybszym czasie.

            § 5. Procedura odbioru dziecka ze świetlicy szkolnej

            1. W godzinach porannych i przedpołudniowych uczniowie przychodzą do świetlicy samodzielnie. Rodzice nie mają wstępu na teren placówki.

            2. W godzinach popołudniowych, po zajęciach szkolnych, uczniowie z klas I-III są przyprowadzani do świetlicy przez nauczyciela; uczniowie z klas starszych przychodzą samodzielnie

            3. Dziecko ze świetlicy mogą odbierać jedynie rodzice/prawni opiekunowie oraz upoważnione przez nich osoby, wpisane do karty zgłoszenia dziecka do świetlicy.

            4. Osoby odbierające dziecko ze świetlicy, muszą mieć ukończone 18 lat.

            5. Rodzice/opiekunowie bądź osoby upoważnione do odbioru dziecka ze świetlicy przychodzą w maseczce, rękawiczkach, dezynfekują ręce przed wejściem do szkoły.6. Rodzice/ prawni opiekunowie bądź osoby upoważnione, odbierający ucznia na prośbę nauczyciela, zobowiązani są do okazania dokumentu ze zdjęciem, w celu zweryfikowania tożsamościW wyjątkowych sytuacjach uczeń może być odebrany przez inną osobę, której rodzic nie wpisał do karty zgłoszenia, wyłącznie na podstawie pisemnego upoważnienia od rodziców/prawnych opiekunów.7. Rodzice/prawni opiekunowie mają prawo upoważnić dziecko, które ukończyło 7 rok życia, do samodzielnego powrotu do domu po zajęciach szkolnych, bądź o wyznaczonej godzinie.8. Upoważnienia i zwolnienia przekazywane drogą telefoniczną lub za pośrednictwem dziennika Librus nie będą uwzględniane.9. Obowiązkiem rodziców/prawnych opiekunów jest punktualne odbieranie dziecka. Nieodebranie dziecka do godziny 17.35 traktowane będzie jako pozostawienie małoletniego bez opieki i wywołuje konsekwencje wynikające z przepisów prawa.10. Każda zmiana decyzji rodziców w kwestii pobytu dziecka w świetlicy musi być przekazana w formie pisemnej z datą i podpisem.11. Ze świetlicy dziecko może być odebrane tylko przez osobę pełnoletnią.

            § 6. Prawa i obowiązki ucznia uczęszczającego do świetlicy szkolnej

            1. Wychowanek ma prawo do:

            a) właściwie zorganizowanej opieki,b) życzliwego traktowania,c) poszanowania godności osobistej,d) ochrony przed przemocą fizyczną i psychiczną,e) wyboru zajęć zgodnie z zainteresowaniami,f) uzyskania pomocy w przypadku trudności w nauce,g) rozwijania swoich zainteresowań i uzdolnień,h) korzystania z pomocy dydaktycznych, gier i sprzętu audiowizualnego będącego na wyposażeniu świetlicy.

            1. Wychowanek jest zobowiązany do:

            a) przestrzegania kontraktu, zawartego pomiędzy wychowawcą i dziećmi,b) przestrzegania zasad współżycia w grupie,c) współpracy w procesie wychowania i opieki,d) bezpiecznych zabaw na terenie szkoły i poza nią,e) bezpiecznego zachowania, zgodnego z przepisami ruchu drogowego, podczas drogi na pływalnię lub boiska,f) uczestniczenia w zajęciach organizowanych w świetlicy,g) kulturalnego zachowania się w trakcie zajęć świetlicowych, wyjść i wycieczek,h) respektowania poleceń nauczyciela,i) powiadamiania wychowawcy o chęci opuszczenia świetlicy,j) przebywania w miejscu wyznaczonym przez nauczyciela,k) dbałości o wspólne dobro, ład i porządek,l) ponoszenia odpowiedzialności za własne postępowanie.

            § 7. Zachowanie uczniówStosowane nagrody i wyróżnienia to:1. Wyróżnienie przez wychowawcę świetlicy.

            2. Pochwała przekazana rodzicom/ opiekunom i wychowawcy.3. Nagrody rzeczowe podczas cyklicznego podsumowania zachowania dzieci. Konsekwencje niewłaściwych zachowań uczniów:1. Upomnienie udzielone przez nauczyciela świetlicy,

            2. Poinformowanie rodziców o niewłaściwym zachowaniu,3. Poinformowanie wychowawcy klasy.4. Wniosek o negatywną ocenę z zachowania.

          • 29 FINAŁ Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

          • Jak co roku zmobilizowaliśmy wszystkie siły i zbieraliśmy razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy! Środki z tegorocznego finału przekazane będą na zakup sprzętu dla larygologii, otolarygologii i diagnostyki głowy. Finał z głową – takie było hasło przewodnie zbiórki.W 2021 roku Fundacja WOŚP zbierała pieniądze na zakup takich sprzętów jak: zestawy endoskopów laryngologicznych, endoskopy giętkie, zestawy endoskopów sztywnych do oceny górnych dróg oddechowych, egzoskopy, lasery diodowe, nawigacje optyczne otolaryngologiczne, koblatory do operacji migdałków, aparaty USG i RTG, kardiomonitory, lampy czołowe, lampy operacyjne, polisomnografie do diagnostyki bezdechu sennego.

          • Czy słowa mają moc?

          • Uczniowie klasy 1b w ramach realizacji III modułu międzynarodowego projektu edukacyjnego „Emocja” wysłuchali bajki „ O ciepłym i puchatym” . Dzięki niej zrozumieli, że niektóre słowa mogą nas ranić jak kolce. Na szczęście istnieją też słowa ciepłe i miłe jak „puchate” z bajki.To te puchate słowa warto stosować na co dzień.Na zakończenie zajęć uczniowie stworzyli swoje ciepłe i „puchate”słowa,które zdobią nasz kącik emocji.

            Natalia Lipska

          • Żywa lekcja przyrody w klasie 1b

          • Zima jest dla ptaków bardzo ciężkim okresem, ze względu na niską temperaturę i trudne warunki pogodowe. Ptaki mogą mieć problemy ze znalezieniem odpowiedniej ilości pokarmu. Dlatego też uczniowie z klas 1b zainteresowali się bardzo ważnym tematem, jakim jest dokarmianie ptaków zimą. W czasie zimy wiele osób chętnie dokarmia ptaki. Niestety, nie zawsze robimy to umiejętnie i zamiast pomagać ptakom niechcący im szkodzimy. Zanim rozpoczniemy się dokarmianie ptaków, warto dowiedzieć się , jakiego rodzaju pokarmu potrzebują poszczególne ptaki, poznać zasady dokarmiania ptaków.25stycznia całą klasą udaliśmy się na wycieczkę wokół szkoły by porozwieszać na drzewach ,krzewach i karmnikach zimowe kule i wsypać ziarenka do karmników.Myślę,że wszyscy uczniowie naszej szkoły pamiętają o dokarmianiu ptaków, ponieważ bez wsparcia ludzi, mniej doświadczone,stare bądź osłabione ptaki mają nikłe szanse na przeżycie.Drodzy uczniowie :

            Pamiętajcie!Ptaki dokarmiamy tylko zimą - przy ujemnych temperaturach.Przy temperaturach dodatnich ptaki doskonale radzą sobie samemu ze zdobywaniem pokarmu, a dokarmiając je wtedy zmieniamy ich naturalne zachowanie.Ptaki dokarmiamy regularnie i systematycznie.Przyzwyczajają się one do pokarmu otrzymywanego od człowieka i przestają poszukiwać go samemu.Ważna jest odpowiednia lokalizacja karmnika- w miejscu osłoniętym od wiatru, odpowiednio oddalonym od wszelkich udogodnień dla drapieżników, ale jednocześnie na tyle otwartym, żeby zapewnić ptakom swobodny dolot.Karmnik musi być odpowiednio skonstruowany.Szczególnie ważny jest daszek chroniący karmę przed zamoknięciem i pleśnieniem. Przydatne jest zdejmowalne dno ułatwiające czyszczenie karmnika.Karmik należy czyścić i utrzymywać w higienie.Należy usuwać resztki niewyjedzonej karmy, karmę spleśniałą i zepsutą, odchody i pierze. W materiałach tych mogą się gromadzić groźne dla ptaków i ludzi zarazki. Karmnik czyścimy w gumowych rękawiczkach.Najlepsza karma dla ptaków to mieszanka ziaren:słonecznik, proso, konopie, pszenica, owies i inne.Chleb używany jako karma powinien być czerstwy, wysuszony, podzielony na małe kawałki. Z większymi kawałkami ptaki sobie nie poradzą i będą one pleśniały.Do dokarmiania ptaków wodnych można wykorzystać pokrojone w kostkę gotowane bez soli warzywa, kaszę oraz płatki owsiane.Niektóre ptaki - np. kosy i kwiczoły - lubią pokrojone owoce: jabłka, morele, a także rodzynki.Jeżeli używamy do dokarmiania ptaków plastrów słoniny to powinna być ona niesolona, a przede wszystkim świeża, tzn. nie powinna wisieć dłużej niż 2 tygodnie, szczególnie w dodatniej temperaturze.Warto przygotować wcześniej do dokarmiania ptaków ich naturalny pokarm - owoce jarzębiny, rokitnika, borówki, bzu czarnego

            Natalia Lipska

            Edyta Magielnicka -Brudek

          • Wdowi garb

          • Wdowi garb, a nauczanie zdalne

            1. Wdowi garb jest potocznym określeniem zaburzonej postawy ciała,
            2. charakteryzuje się występowaniem wyniosłości tkankowej u podstawy karku,
            3. dochodzi do bardzo dużego przeciążenia struktur w odcinku szyjnym i szyjno-piersiowym,
            4. prowadzi do silnego wysunięcia głowy i barków oraz pleców w odcinku piersiowym,
            5. mrowienie i cierpnięcie w obrębie kończyn górnych
            6. bóle i zawroty głowy
            7. szumy uszne
            8. mdłości
            9. kłucie i ucisk w klatce piersiowej
            10. ograniczona ruchomość kręgosłupa
            11. Filmy z ćwiczeniami https://liblink.pl/Dg63ljWEjLhttps://liblink.pl/4GksjCT7rwhttps://liblink.pl/MLFmeDI2UE

              Kilka prostych porad:

            12. proszę prostuj się
            13. unieść brodę do góry
            14. ramiona ściągnij do tyłu
            15. wstań od komputera
            16. zadbaj do odpowiednie stanowisko pracy: wysokość biurka, odpowiednie krzesła, zalecana odległość od monitora i klawiatury
            17. codziennie wykonaj kilka prostych ćwiczeń, np.:
            18. Ćwiczenie 1: W pozycji stojącej tyłem do ściany z głową, łopatkami i pośladkami stycznymi do niej podnosi się do góry ręce zgięte pod kątem prostym w łokciach. Brodę lekko cofa się w kierunku ściany. W pozycji należy wytrzymać 20 sekund, po czym odchodzi się od ściany i odpoczywa 15 sekund. Wskazane jest 8 powtórzeń

              Ćwiczenie 2. Leżąc na brzuchu, gdy czoło dotyka podłoża, wyprostowane ręce rozkłada się na boki, po czym unosi do góry, by łopatki znalazły się możliwie blisko kręgosłupa. W pozycji pozostaje się przez 10 sekund, po czym opuszcza ręce. Wskazane jest 20 powtórzeń.

             

            Joanna Heropolitańska-Janik

            Przemysław Gołąb

          • Wesołe lekcje matematyki

          • Wiadomo nie od dziś, że dzieci najlepiej uczą się przez zabawę, oraz w interakcjach rówieśniczych "dzieci uczą dzieci". Wychodzimy temu na przeciw. Chcemy żeby dzieci lubiły matematykę, były świadome jej obecności w codziennym życiu i otoczeniu oraz tego jaka jest ważna i potrzebna. Staramy się odchodzić od ,,papierowej" matematyki na tyle ile możemy, wspierać rozwój poprzez manipulowanie konkretami i stosować jak najczęściej zabawy matematyczne. W tym tygodniu proponujemy dzieciom lekcje matematyki z grami planszowymi, dodawanie i odejmowanie z klockami Lego, manipulowanie klockami w przestrzeni, zabawę w sklep, rozwiązywanie zadań tekstowych przy użyciu korków, klocków. Dlaczego warto to robić? Poprzez zabawy z klockami układanie ich, dokładnie i odkładanie dziecko w obrazowy sposób może zobaczyć proces odejmowania i dodawania, poznać pojęcie liczby i jej wartość, zautomatyzować te umiejętności dzięki ćwiczeniom, a przede wszystkim wykorzystać umiejętności w praktycznym działaniu. Wszystko to sprzyja w rozwoju myślenia na wyższych szczeblach, najprościej mówiąc kształtujemy logiczne myślenie. Poprzez tego typu lekcje rozwijamy również słownictwo, a także wspomagamy rozwój społeczno-emocjonalny.

            Aleksandra Józwiak

          • Co słychać u zerówkowiczów....

          • Co robią zeròwkowicze w Naszej Szkole?Aktualnie zaczynają przygotowywać się do Wyprawy w Kosmos.Wszystko za sprawą programu, który ma wzmacniać relacje, uczyć współpracy, kreatywności...Zaczynamy od Ziemi. Czego mogą zazdrościć nam mieszkańcy innych planet? Na to pytanie w rysunkach odpowiedziały dzieci ✏

            Kasia Nowak

          • Zaczarowana zagroda

          • Uczniowie klasy 2a w czasie ferii zimowych zapoznali się z lekturą: "Zaczarowana zagroda". Z pomocą wyobraźni dzieci przeniosły się w świat sprytnych pingwinków. A oto co powstało - przepiękne zaczarowane zagrody.

            Marta Hejduk