W naszej klasie pracujemy metodą projektu, tym razem zajęliśmy się Starożytnym Egiptem.
A zaczęło się tak...drugoklasistów zafascynował świat mumii. Opowiadaliśmy o piramidach, hieroglifach, faraonach, mumiach i sposobach mumifikacji. Następnie uczniowie udali się do Muzeum Narodowego na lekcję pt:,,Przepis na mumię". Zadaniem dzieci było napisanie krótkiej notatki na temat wycieczki.
Magda napisała tak:,,W dniu 15 marca byliśmy w Muzeum Narodowym.Widziałam tam mumię kota, ptaków, barana i człowieka.Oglądaliśmy stare eksponaty na przykład rzeźby sfinksa, posągi bogów egipskich i arkusze papirusu. Pani przewodniczka opowiadała nam historię o faraonie i jego bracie, którzy walczyli ze sobą o władzę. Na wycieczce nauczyłam się o różnych wierzeniach i sztuce Egiptu."
Oto notatka Oli.,,Wycieczka do muzeum. W dniu dzisiejszym byliśmy całą klasą w Muzeum Narodowym.Tematem wycieczki było:,,Spotkanie z mumią." Pani przewodnik pokazała nam sarkofag i opowiedziała wile ciekawych rzeczy. Bardzo mi się podobał sarkofag faraona."
Podsumowaniem projektu było wykonanie plakatów na temat Starożytnego Egiptu. Dzieci z zapałem zabrały się do pracy i stworzyły wspaniałe plakaty z materiałów przyniesionych z domu.
A oto ciekawostki, które zgromadzili uczniowie:
1. Dawniej Egipcjanie czcili ponad 1400 różnych bogów i bogiń, najważniejszym z nich był Ra - bóg Słońca. Wierzono, iż Ziemia jest w kształcie płaskiego koła, a najważniejsza dla nich rzeka Nil przepływa właśnie przez jej sam środek.
2. W starożytnym Egipcie osoby z rudym kolorem włosów nie wiodły szczęśliwego życia. Często osoby z takim kolorem grzebano żywcem w darze dla boga śmierci i odrodzonego życia - Ozyrysa.
3. Koty Egipcie cieszyły się ogromnym szacunkiem, nawet za przypadkowe uśmiercenie kota, groziła kara śmieci. Gdy zwierzę umierało, jego "właściciele" pogrążali się w ciężkiej żałobie i golili brwi.
4. Władcą oraz najważniejszym z kapłanów starożytnego Egiptu był faraon. Był on uważany za żywego boga na ziemi, opiekował się wszystkimi mieszkańcami tego kraju oraz sprawował władzę absolutną. To właśnie jego słowo stanowiło prawo. Gdy pokazywał się publicznie zawsze miał zakryte włosy.
5. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni w dawnym Egipcie stosowali makijaż. Stosowano zieloną bądź czarną farbę do oczu. Makijaż był stosowany nie w celu upiększenia, a odbicia światła słonecznego. Wierzono także, iż ma to cele lecznicze.
6. Egipcjanie wierzyli, iż śmierć na ziemi nie wiąże się z końcem życia. Ciało powinno zostać przygotowane na "dalszą drogę" i było poddawane procesowi mumifikacji i balsamowania.
Agnieszka Osińska-Jarmul