STATUT SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 87
IM. 7 PUŁKU PIECHOTY ARMII KRAJOWEJ "GARŁUCH"
STATUT SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 87
IM. 7 PUŁKU PIECHOTY ARMII KRAJOWEJ "GARŁUCH"
LISTA DOSTĘPU DO UKRAIŃSKICH TREŚCI
https://www.facebook.com/photo/?fbid=497392048611594&set=a.398430728507727
https://www.facebook.com/HeliosDlaDzieci/posts/2123168894514091
https://www.facebook.com/maria.dek.9/videos/245660634446709/
https://www.youtube.com/watch?v=SDuH29SGPLw&list=PLmHCq7P30VRmX_itO1BQvZ64PZieEN3Hx
https://t.me/pavlushaiyava?fbclid=IwAR3zOVxZyUy31t20SSOIFznaxVXZy1xYruRxsO0vregUAtB_uJ8hOHxHEB4
https://www.facebook.com/netflixpolska/photos/a.737748539769125/1957554661121834/
https://www.facebook.com/dziecisawazne/photos/a.332308394162/10158973016694163/
https://www.facebook.com/piotr.stapp/posts/1352436695229108
https://www.facebook.com/watch/?v=1139763616798164
https://babadum.com/?fbclid=IwAR0R0VosG6JOkx_BBUDwtiT4XGuX4d9SO2Gg9_Z9ubC-mMhA7E7HTcomajc
https://svit-kazok.info/?fbclid=IwAR0Nd6QD83hfboCcVuKILFOokq6oJtV9S5eZhH3T8jVWF-Z222W6SjZ4uts
https://www.reddit.com/r/ukraine/comments/t3gibf/dear_children_of_ukraine_until_further_notice_im/
Wszy pasożytują wyłączenie na owłosionej części skóry i żywią się krwią człowieka. Najbardziej charakterystycznym objawem wszawicy jest świąd skóry. W miejscu ukąszenia powstaje niewielkie zgrubienie, które swędzi i piecze. Wszy występują najczęściej za uszami i z tyłu głowy tuż nad karkiem. Obecność dorosłych osobników można zauważyć gołym okiem, wyglądają jak ziarenka sezamu. Jaja (gnidy) występują zwykle u nasady włosów. Wyglądem przypominają łupież, jednak w przeciwieństwie do niego trudno je usunąć.
Preparaty przeciwko wszawicy w formie szamponów, płynów, pianek czy aerozoli dostępne są w aptekach bez recepty. Mogą zawierać w swoim składzie: permetrynę, dimetikon, cyklometikon lub mieszaninę nalewek roślinnych z kwasem octowym. Często dodatkowym składnikiem w tego typu preparatach jest związek, ułatwiający usuwanie martwych gnid przytwierdzonych do włosów. Pojawiły się także preparaty bazujące na mieszaninie olejków eterycznych, które zaleca się stosować profilaktycznie w celu ochrony przez zarażeniem wszawicą oraz przed jej rozprzestrzenianiem się. Przy wyborze preparatu na wszy należy zwrócić szczególną uwagę dla jakiej grupy wiekowej przeznaczony jest dany preparat. Niektórych środków nie należy stosować u małych dzieci ani kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Po pierwsze – postępować zgodnie z załączoną do preparatu instrukcją
Bardzo ważna jest prawidłowa aplikacja preparatu, w odpowiedniej ilości oraz pozostawienie go na włosach przez wskazany w instrukcji okres czasu. Zastosowanie zbyt małej ilości preparatu oraz zbyt krótka aplikacja może skutecznie osłabić działanie środka przeciw wszawicy. Koniecznie trzeba również zwrócić uwagę na zalecenia dotyczące powtarzania zabiegów. Często powtarzanym w leczeniu wszawicy błędem jest zaniechanie dalszej kuracji po początkowej, szybko następującej poprawie. Bardzo charakterystyczne w takich wypadkach są szybkie nawroty wszawicy. Większość preparatów wymaga powtórzenia kuracji.
Po drugie - wyczesywanie włosów
Zwykle samo zastosowanie środka przeciw wszawicy nie wystarczy, trzeba jeszcze systematycznie wyczesywać wszy i ich jaja bardzo gęstym grzebieniem. Trzeba dokładnie przejrzeć włosy pasmo po paśmie. Największe skupiska można znaleźć za uszami i nad karkiem. Pozostawienie gnid może niestety spowodować nawrót choroby.
Po trzecie – równoczesne leczenie wszystkich zarażonych osób
Wszawica jest chorobą która niestety dość szybko się rozprzestrzenia. Dlatego w przypadku jej wykrycia bardzo ważne jest aby jednocześnie leczyć wszystkich chorych. Jeżeli u jednego z domowników wykryto wszy trzeba koniecznie skontrolować wszystkich członków rodzinny. Jeżeli problem ten dotyczy dziecka uczęszczającego do przedszkola czy szkoły trzeba niezwłocznie o tym poinformować o wychowawcę. Tylko takie postępowanie pozwoli zminimalizować ryzyko powtórnego zarażenia. Rodzice wstydzą się mówić o wszawicy i niestety właśnie dlatego problem ciągnie się miesiącami. Jeśli choć jedno dziecko będzie miało wszy, inne będą się ciągle od niego na nowo zarażać i cała kuracja straci sens.
Po czwarte – generalne porządki
Grzebienie, szczotki, gumki do włosów najlepiej wyrzucić. Ubrania, pościel, ręczniki, koce zaleca się wyprać w temperaturze 60 stopni lub chemicznie a następnie jeśli to możliwe wyprasować gorącym żelazkiem. Rzeczy których nie można wyprać, a którymi osoba zarażona miała bezpośredni kontakt powinno się zamknąć na 14 dni w szczelnym foliowym worku, tak aby przed ich ponownym użyciem minął cały cykl rozmnażania wszy. Starannie trzeba również odkurzyć meble, dywany a nawet fotele w samochodzie.
Instrukcja jak odwołać obiad ? e-Rodzic
Bardzo prosimy o odwoływanie obiadów do do godz.7:30.
PONIEDZIAŁEK
07.03.2022
Zupa brokułowa
Kotlet schabowy,ziemniaki,surówka
WTOREK
08.03.2022
Zupa ogórkowa
Klops w sosie pomidorowym,ryż,surówka
ŚRODA
09.03.2022
Barszcz biały
Potrawka chińska z ryżem
CZWARTEK
10.03.2022
Krupnik
Kiełbaski węgierskie,ziemniaki,surówka
PIĄTEK
11.03.2022
Rosół z makaronem
Kluski leniwe,surówka,kompot
W ramach niecodziennej lekcji wychowania fizycznego klasa 2a udała się do parku trampolin Jump Word. Jak zawsze lekcja wychowania fizycznego rozpoczęła się od rozgrzewki, a potem nie pozostało nic innego jak skakać, robić salta, zjeżdżać na pontonach, chodzić po równoważni i po prostu świrnie się bawić.
Wycieczka klasowa do JumpWorld to doskonała alternatywa dla zajęć wychowania fizycznego w szkole lub dobrze znanych atrakcji.Uczniowie klasy 2a spędzili czas przyjemne i pożyteczne : doskonale bawiąc się rozwijając sprawność fizyczną.
Aleksandra Józwiak
Agnieszka Osińska-Jarmul
Klasa 3b uczy się pracować metoda projektu.Stworzyliśmy niezwykłe lapnbooki.Połączyliśmy umiejętności plastyczne i techniczne z wiedzą zdobytą na zajęciach i samodzielnie zdobytą z innych źródeł.Każdy z nas potrafi wymienić najpiękniejsze miejsca na świecie i bez tchu wyliczy znanych Polaków.
Elżbieta Szczepkowska
1. Warszawska infolinia dla osób z Ukrainy – codziennie 8.00-20.00 tel. 505 700 701
2. Informacja dla osób z Ukrainy (w tym pomoc prawna)https://tiny.pl/94rdw
3. Przewodnik po polskiej szkole – po ukraińsku
4. Podstawowe informacje o zasadach przyjmowania do szkół i przedszkoliinfolinia i strona 19115https://tiny.pl/94r56
a. Dzieci ukraińskie będą przyjmowane do szkoły na takich samych zasadach jak dzieci polskie.
b. Szkoły podstawowe będą przyjmowały dzieci na podstawie oświadczenia o miejscu zamieszkania.
c. Szkoły ponadpodstawowe, będą przyjmowały uczennice i uczniów w miarę wolnych miejsc w placówkach.
5. Wykaz koordynatorów w dzielnicach Warszawy, którzy pomagają w znalezieniu miejscaw szkole i przedszkoluhttps://tiny.pl/94rwf
6. Wsparcie psychologiczne w poradniach psychologiczno-pedagogicznychhttps://tiny.pl/94r5p
7. Bezpłatna opieka zdrowotnahttps://tiny.pl/94r98
8. Nauka języka polskiego i ukraińskiegohttps://tiny.pl/94rd4
9. Przewodnik dla osób goszczącychhttps://tiny.pl/94g7l
10. Lista wiarygodnych zbiórek i akcji - Stowarzyszenie Demagoghttps://tiny.pl/9lb5d
Dla warszawskich nauczycieli
1. Webinarium dla nauczycieli: Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o wojnie - nagranie
2. 17.03.2022 r. Seminarium dla nauczycieli: Uczeń z doświadczeniem migracyjnym w szkole – jak wspierać, uczyć, oceniaćhttps://tiny.pl/94rwp
3. Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o wojnie? – materiałyhttps://tiny.pl/94rc3
4. Oferta szkoleń dla nauczycieli pracujących z dziećmi z doświadczeniem migracyjnym, dziećmi cudzoziemskimi, dziećmi uchodźczymi w szkole - WCIES
5. Uczeń i uczennica z doświadczeniem migracyjnym w szkole – materiały https://tiny.pl/94rd1
Informacje na temat edukacji dzieci z Ukrainy znajdują się pod tym linkiem
https://edukacja.um.warszawa.pl/edukacja-warszawa-dla-ukrainy.
Informacje dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/informacja-dla-rodzicow-dzieci-przybywajacych-z-ukrainy.
Załączniki:
Wszystkie informacje dotyczące rekrutacji do oddziału przedszkolnego i do szkoły znajdują się na stronie Biura Edukacji
Do klas I przyjmowane są:
Dzieci, które w roku szkolnym 2021/2022 realizują obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej wskazanej im przez organ prowadzący – tj. burmistrza dzielnicy oraz dzieci, dla których dana szkoła jest szkołą obwodową, na wniosek rodziców[1] (zgłoszenie – w przypadku dzieci obwodowych) są przyjmowane do klasy I tej szkoły bez przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego. Wniosek (zgłoszenie), o którym mowa powyżej, składa się do dyrektora szkoły w terminie określonym w harmonogramie.
Do szkoły podstawowej dzieci przyjmowani są z urzędu (szkoła obwodowa) lub na wniosek rodziców (szkoła nieobwodowa).
Kandydaci mieszkający w obwodzie szkoły podstawowej, którzy ubiegają się o przyjęcie do klasy I wyłącznie w tej szkole – przyjmowani są z urzędu na podstawie zgłoszenia. Do zgłoszenia rodzice dołączają oświadczenie o miejscu zamieszkania rodziców kandydata i kandydata. Oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.[3]
Skorzystanie z miejsca w szkole obwodowej jest prawem, a nie obowiązkiem tzn. dziecko ma zapewnione miejsce w klasie I w szkole obwodowej, ale rodzice mogą starać się o przyjęcie dziecka do innej szkoły.
b) zwrócić się do burmistrza dzielnicy, na terenie której zamieszkuje dziecko, o potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniach.
W celu potwierdzenia oświadczenia burmistrz dzielnicy może:
Rodzice kandydatów, którzy nie zostali przyjęci mogą:
Na rozstrzygnięcie dyrektora szkoły służy skarga do sądu administracyjnego.
lub
Do oddziałów sportowych przyjmowani są kandydaci, którzy:
Uwaga!
Rejestracja wniosków do oddziałów sportowych odbywa się w terminach określonych w harmonogramie rekrutacji, tj. od 1 do 9 marca 2022 r.
Wniosek, w którym umieszczono na liście preferencji – na dowolnej pozycji – oddział sportowy, powinien zostać złożony w szkole pierwszego wyboru lub podpisany profilem zaufanym – najpóźniej do 9 marca (do godz. 16.00).
Kandydat, którego wniosek został złożony po terminie wskazanym w harmonogramie, nie będzie mógł przystąpić do próby sprawności fizycznej i nie będzie brał udziału w postępowaniu rekrutacyjnym do oddziału sportowego.
Rodzice dzieci urodzonych w roku 2013 oraz 2014 w celu zapisania dziecka do klasy I zaznaczają w systemie rekrutacyjnym informację o odroczonym obowiązku szkolnym, następnie postępują zgodnie z instrukcją opisaną w pkt 4: „Złożenie wniosku/zgłoszenia”.
[1] Przez rodziców rozumie się również opiekunów prawnych
[2] Zasady przyjęć do klas I w szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest m.st. Warszawa, zostały przygotowane w oparciu o zapisy ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 z późn. zm.)
[3] Art. 151 ust. 2 i 3 ww. ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 z późn. zm)
[4] uchwała Rady m.st. Warszawy nr XLI/1062/2017 z dnia 9 lutego 2017 r. w sprawie składania wniosków o przyjęcie do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz szkół podstawowych prowadzonych przez m.st. Warszawę.
[5] uchwała Rady m.st. Warszawy nr XLI/1060/2017 z dnia 9 lutego 2017 r. w sprawie określenia kryteriów rekrutacji do klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez m.st. Warszawę, liczby punktów za każde z tych kryteriów oraz dokumentów niezbędnych do ich potwierdzenia (ze zmianami).
[6] Art. 97 § 1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy – Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania; § 2. Jednakże
o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy”.
[7] uchwała Rady m.st. Warszawy nr XLI/1062/2017 z dnia 9 lutego 2017 r. w sprawie składania wniosków o przyjęcie do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz szkół podstawowych prowadzonych przez m.st. Warszawę.
[8] Art.150 ust.6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 z późn. zm.).
[9] Do wywiadu stosuje się przepisy dotyczące rodzinnego wywiadu środowiskowego przeprowadzanego w celu ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego, o którym mowa w ustawie z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci – Dz. U. z 2019 r. poz. 2407
[10] Art. 137 ust. 1-3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 z późn. zm.)
[11] art. 36 ust. 4 oraz art. 38 ust. 1 ustawy - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 ze zm.)
Załączniki:
Prezentacja dotycząca klas pierwszych w roku szkolnym 2022-23
Zapraszamy do wirtualnego spaceru po szkole
’
https://my.matterport.com/show/?m=M2QnF3GGZCQ
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w akcji charytatywnej SOLIDRNI Z UKRAINĄ, Potrzebne są:kubki, talerze, sztućce jednorazowe – styropianowe,termosy, kubki termiczne,kawa, herbata,mała woda w butelkach, tubki typu kubuś dla dzieci, czekolady itpsuche ciastka, paluszki, krakersy, zupki chińskie, itp., przekąski, które można szybko przygotować i zabrać ze sobą w podróż, orzechy, bakalie, kabanosybatony energetyczne,podstawowe środki higieny osobistej i kosmetyki (np. mydło, żel pod prysznic, mokre chusteczki, chusteczki higieniczne, podpaski, wkładki, pasta do zębów, szczoteczka do zębów, itp.)baterie, ładowarki do telefonów, power banki,pampersy, mleko modyfikowane dla niemowląt, jedzenie w słoiczkach dla małych dzieci, plastikowe łyżeczki do karmienia, zabawki nie zniszczone, woda utleniona, bandaże, plastry, płaszcze przeciwdeszczowe.Rzeczy przynosimy do sali 119 DO ŚRODY – pierwszy transport. O kolejnych zbiórkach będziemy informować na bieżąco.Za każdą pomoc, wsparcie dla mieszkańców Ukrainy dziękujemy!Szkolne Koło Wolontariatu.
Oto informacje, gdzie można znaleźć wsparcie dla dzieci i rodziców z Ukrainy oraz przydatne linki.
https://um.warszawa.pl/waw/wcies/-/wsparcie-dla-uczniow-z-ukrainy,
https://www.facebook.com/520416934690608/posts/5183096288422626/?sfnsn=mo
https://www.facebook.com/520416934690608/posts/5182528498479405/?sfnsn=mo
Przybywający Ukraińcy mogą uzyskać informacje pod numerem: +48 505 700 701, który jest głównym numerem stołecznej informacji dla uchodźców (czynny przez cały tydzień od 8:00 do 20:00), a także w Miejskim Centrum Kontaktu Warszawa 19115(otwiera się w nowej karcie).
W stolicy działają też cztery punkty informacyjne.Pierwszy z nich powstał w Centrum Wielokulturowym przy ul. Jagiellońskiej 54, gdzie pracują osoby posługujące się językiem ukraińskim. Można tam uzyskać informacje w sprawach: legalizacji pobytu w Polsce, wsparcia doradcy zawodowego, pośrednictwa pracy, pomocy w procesie rekrutacji, porad prawnych dotyczących legalizacji pobytu (w tym ochrony międzynarodowej), wsparcia psychologicznego, pomocy w znalezieniu szkoły dla dziecka, nauki języka polskiego, wsparcia procesu adaptacji poprzez uczestnictwo w regularnych spotkaniach i poprzez kontakt z organizacjami pozarządowymi. Numery telefonu do Centrum to: +48 22 648 11 11 oraz +48 604 932 969 (czynne przez cały tydzień w godzinach 8:00-20:00).
Pozostałe punkty działają też wPałacu Kultury i Nauki (wejście od Dworca Centralnego), z dostępnym numerem infolinii: +48 22 656 64 63 oraz naDworcu Wschodnim (ul. Kijowska 20, hala główna – szklany kontener) i na Dworcu Zachodnim (al. Jerozolimskie 142) – w Punkcie Obsługi Pasażera.
Z punktów informacyjnych do miejsc noclegowych Ukraińcy mogą dotrzeć dzięki 15 czekającym w gotowości warszawskim autobusom. Wszystkie tramwaje i autobusy od wczoraj jeżdżą udekorowane małymi flagami w barwach ukraińskich i stołecznych. Również od wczoraj mieszkańcy Ukrainy mogą korzystać w komunikacji miejskiej za darmo po okazaniu dowolnego dokumentu.
Szanowni Państwo,
przesyłam w załączeniu materiały z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego dot. możliwości pobytu/legalizacji pobytu obywateli Ukrainy (język polski i ukraiński) oraz informację, tylko w języku ukraińskim, o obowiązku szkolnym dzieci.
Proszę o dystrybuowanie tej wiedzy wśród klientów urzędu – tutaj szczególna prośba do Wydziału Obsługi Mieszkańców oraz wszystkich innych, którzy takiej wiedzy poszukują.
Ulotkę tej treści otrzymują wszyscy przekraczający granicę Polski z Ukrainą. Natomiast Ukraińcy mieszkający w Warszawie, którzy planują zorganizowanie ewakuacji swych bliskich z terenów objętych działaniami wojennymi będą tych informacji potrzebowali.
Z poważaniem,
–Beata BoguszewskaNaczelnik delegaturyURZĄD M.ST. WARSZAWY
Informacje dla Obywateli Ukrainy v2 ukr
Instrukcja jak odwołać obiad ? e-Rodzic
Bardzo prosimy o odwoływanie obiadów do do godz.7:30.
PONIEDZIAŁEK
28.02.2022
Pomidorowa z ryżem
Gołąbek bez zawijania,ziemniaki,surówka,kompot
WTOREK
01.03.2022
Barszcz ukraiński
Kotlet mielony,ziemniaki,surówka,kompot
ŚRODA
02.03.2022
Kapuśniak z białej kapusty
Strogonow , kasza,kompot
CZWARTEK
03.03.2022
Zupa zacierkowa
Antrykot z kurczaka,ziemniaki,surówka,kompot
PIĄTEK
04.03.2022
Rosół z makaronem
Kluski leniwe,surówka,kompot
Powered by aSc EduPage