• Nam nie straszny żaden deszcz czyli wyprawa do OSP Marki.

     • 27 maja mimo siąpiącego deszczu klasa 2c i 3a wyruszyły na wyprawę. Celem była siedziba Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach. Podróż była długa, ale bardzo ciekawa. Niektóre dzieci pierwszy raz w życiu podróżowały metrem.

      Na miejscu czekali na nas strażacy, którzy pokazali dzieciom remizę. Uczniowie mogli poznać najważniejsze zagadnienia dotyczące pracy strażaka, przyjrzeć się z bliska wozom strażackim, zobaczyć jak długa jest drabina oraz ile waży ubranie strażaka.

      W Markach działa również Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza dzięki, której dzieci miały okazję zobaczyć pokaz wyszkolenia na torze dla psów ratowniczych. Nie zabrakło również pokazu posłuszeństwa, wysyłania kierunkowego i poszukiwania zaginionych osób. Etna, Furia i Baster byli rewelacyjni!

      Na wszystkich zmęczonych zdobywaniem nowej wiedzy czekał pyszny posiłek – pizza rozmiarów XXL.

      Serdecznie dziękujemy wszystkich pracownikom Ochotniczej Straży Pożarnej za możliwość odwiedzenia remizy.

       

      Marta Hejduk

     • Wiekie zwycięstwo naszej szkoły

     •  

      Chłopcy z klas 5-6 wzięli udział w Dzielnicowym Międzyszkolnym Turnieju Piłkarskim im. Kazimierza Deyny na Włochach. Od początku szli jak burza. Pierwszy mecz zakończył się zwycięstwem. Kolejne również. Chłopcy dzielnie walczyli i wygrali wszystkie mecze. Były momenty wyrównanej rywalizacji ale w końcu wszystkie drużyny musiały uznać wyższość naszych piłkarzy :-) Pierwsze miejsce w dzielnicowym turnieju dało nam awans do rozgrywek Warszawskich, gdzie będziemy walczyć 9 czerwca. Trzymajcie kciuki :-) Ostatnimi czasy w sporcie mało się działo za sprawą pandemii ale wracamy do gry z wielkim optymizmem i energią.

      Ogromne gratulacje, tak trzymać! 

      W końcu nasze hasło na zawodach brzmi:

      - Wygrać może tylko jeden, nasza szkoła 87! 

      Tomasz Maziarczyk 

     • Wyniki szkolnego konkursu językowego dla klas VII i VIII

     • Przedstawiamy wyniki szkolnego konkursu językowego dla klas VII i VIII „Mistrz niemieckich czasowników”:

      I miejsce – Weronika Iglewska 8a

      II miejsce – Franciszek Kośka 8a

      III miejsce – Krystyna Mik 8b, Wiktor Hejduk 8b, Amelia Rogóż 7a

      Zwycięzcom konkursu serdecznie gratulujemy!

      Karolina Mendak

     • Geologiczna wyprawa w Góry Świętokrzyskie

     • 11 maja uczniowie klas 4, 5a i 6b wybrali się na trzydniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Jak na młodych geologów przystało zakwaterowani byli w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej we wnętrzu nieczynnego kamieniołomu Rzepka. Już pierwszego dnia uczniowie poznawali różnice miedzy skałą a minerałem, pracowali z mikroskopem oraz wysłuchali burzliwej historii Gór Świętokrzyskich. Kończąc dzień zwiedzili Zamek Królewski w Chęcinach. Kolejny dzień minął na wędrówkach od Góry Zamkowej do Góry Zelejowej. W okolicach Góry Miedzianki uczniowie poszukiwali minerałów. Niesamowitą atrakcją były odwiedziny w nieczynnym kamieniołomie wapienia w Gnieździskach, gdzie młodzi geolodzy szukali skamieniałości organizmów, które 160 milionów lat temu zamieszkiwały jurajskie morza. W ostatni dzień uczniowie zwiedzili jaskinie na Kadzielni oraz Rezerwat Skalny Ślichowice im. Jana Czarnockiego. Pogoda dopisała, humory również. Dzieci choć zmęczone wróciły do szkoły szczęśliwe i zadowolone. 

       

      Justyna Nowak - Maciejczyk

     • Na tropach … w Łazienkach Królewskich.

     •  

      10 maja klasa 3a wybrała się do Łazienek Królewskich. W czasie zajęć dzieci dowiedziały się: czym różnią się tropy od śladów, jakie ślady wskazują na obecność zwierząt w okolicy, czym różni się poroże od rogu i jakie zwierzęta gubią poroże.

      Uczniowie mieli możliwość wzięcia do ręki wylinki z węża, zęba dzika, poroża jelonka. Zobaczyli szyszkę obgryzioną przez wiewiórkę, oraz pawią rodzinę i usłyszeli ich głos. Podczas spaceru tropem parkowych zwierząt dzieci próbowały nakarmić wiewiórki – niektóre były bardzo odważne i chętnie podchodziły bliżej.

      Spacer po Łazienkach w towarzystwie pani przewodnik był bardzo miły i pouczający. Dzieci zrobiły wiele ciekawych obserwacji, chętnie zadawały pytania i interesowały się otaczającym je krajobrazem.

      Marta Hejduk

       

     • Podziękowania

     • Serdecznie dziękujemy FIRMIE HP INC POLSKA za DAR SERCA oraz Stowarzyszeniu Sercem Malowane i ... Panu Piotrowi Nauczycielowi Informatyki za to, że możemy korzystać z takiego sprzętu wykorzystując go do  nauki,  integracji, rozwoju.Firma Inc Polska przekazała poprzez Stowarzyszenie Sercem Malowane laptopy dla uczniów naszej szkoły. 

      Zostały zainstalowane interfejsy użytkownika w każdym ojczystym języku naszych uczniów.  

      Nasza Biblioteka staje się Multimedialną na całego. 

      Kasia Nowak-Zawadzka

    • Bezpieczna relacja z dzieckiem
     • Bezpieczna relacja z dzieckiem

     • :1. Rodzaj bycia ze sobą oparty na zaufaniu, otwartości i autentyczności

      .2. „Miejsce” na wszystkie uczucia – i te przyjemne i te trudne. W bezpiecznej relacjiwszystkie emocje są uznawane.

      3. Aktywny czas z dzieckiem

      .4. Dostępność emocjonalna dorosłego, czyli gotowość na otarcie łez, przytulasy i dobre słowo.

      5. Słuchanie, żeby zrozumieć dziecko, a nie żeby na szybko mu odpowiedzieć.

      6. Zgoda na to, że nasze dziecko może być niedoskonałe i na to, że my też nie zawszepostępujemy idealnie.

      7. Prawo do popełniania błędów i uczenia się na nich.

      8. To dbanie o własne granice – bo dbając o granice u siebie, uczymy dziecko jak maszanować siebie i innych – ponieważ wszystkie zasady, regulaminy są niczym i nie działają,jeżeli nie ma bezpiecznej relacji

      .PO CO NAM TAK NAPRAWDĘ RELACJA?

      1. Ponieważ to fundament do porozumienia w późniejszych latach.

      2. Żeby zyskać zaufanie swojego dziecka

      .3. Żeby móc rozmawiać w razie wystąpienia problemu.

      4. Ponieważ jak dziecko od najmłodszych lat będzie czuło, że jest akceptowane takie jakim jest, nie będzie potem szukało akceptacji w sieci.

      5. Ponieważ jeżeli maluch ma dostępnego emocjonalnie rodzica, to nie będzie uciekał w światekranów.https://odlaczsie-polaczsie.pl/obudz-relacje/

     • 3a w Muzeum Farmacji

     •  

      W piątek 29 kwietnia klasa 3a wybrała się do Muzeum Farmacji. W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się: Co to są zioła i rośliny lecznicze? Gdzie możemy je zbierać, jak pachną, jak je suszymy i na co stosujemy? Co pachnie bardziej – olejek uzyskany z danej rośliny czy ususzona roślina?Podczas zajęć nasi uczniowie poznali podstawowe gatunki ziół (np. mięta, rumianek, lawenda, koper włoski), mieli możliwość powąchania wybranych suszonych ziół oraz olejków. Przyglądnęli się również wnętrzu starej apteki i zobaczyli jak kiedyś przechowywano zioła oraz jakich narzędzi używano do ich obróbki.Każdy uczestnik zajęć mógł samodzielnie utrzeć w moździerzu własną mieszankę ziół „Herbatka na dobry sen” i zabrać ją ze sobą do domu.

      Marta Hejduk