W obecnych czasach Polska, Europa i świat zmagają się z wieloma wyzwaniami dotyczącymi celów zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska, zmian klimatu oraz bezpieczeństwa energetycznego.
Geozagrożenia, problemy społeczno—gospodarcze oraz niestabilna sytuacja polityczna w wielu regionach świata wymagają od nas zdecydowanych działań opartych na wiedzy. Tak powstała idea konkursu łączącego wiele przedmiotów i dziedzin życia.
Celem Konkursu było upamiętnienie Ignacego Łukasiewicza – jego życia i działa – jako pokłosie roku 2022 – obchodzonego jako Rok Ignacego Łukasiewicza, rozwijanie zainteresowania naukami przyrodniczymi: fizyką, chemią i geografią oraz poszerzanie wiedzy uczniów z zakresu energetyki, konwencjonalnych i odnawialnych źródeł energii, ekologii i ekoenergetyki.
Warszawscy uczniowie zmagali się z zagadnieniami konkursowymi dotyczącymi węglowodorów, energetyki w Polsce i Europie, występowaniem i wydobyciem surowców energetycznych, wykorzystaniem energii i jej przemianami. Ponadto musieli wykazać się wiedzą z zakresu prądu elektrycznego oraz umiejętnościami rozwiązywania zadań z zakresu fizyki i chemii. Konkurs składał się z dwóch etapów: szkolnego i warszawskiego.
Finał odbył się 31 maja 2023 roku w którym wzięli udział uczniowie warszawskich szkół: SP 236, SP 88, SP 52, SP 380, SP 271, SP 227 i SP 87.
Uroczyste ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów i rozdanie nagród odbyło się 7 czerwca.
A oto zwycięzcy:
1. miejsce Gruchała Barbara SP 52
2. miejsce Pachla Kacper SP 380
3. miejsce Szpunar Andrzej SP 227
4. miejsce Żuczek Weronika SP 271
5. miejsce Drobczyński Bartosz SP 52
6. miejsce Bielewski Karol SP 380
Wszystkim uczestnikom, nauczycielom oraz szkołom dziękujemy za udział w konkursie a laureatom gratulujemy
wygranej.