• Kopciuszek na wesoło w klasie 4a

     • Dzisiejsza lekcja języka polskiego w klasie 4a zamieniła się w salę teatralną. Uczniowie zabawili się w twórców przedstawienia teatralnego. Dobrani wcześniej w grupy napisali scenariusz opierając się na tekście Wandy Chotomskiej „Kopciuszek”. Oczywiście wszyscy zadbali o stroje, rekwizyty, plakaty zapraszające na przedstawienie oraz solidnie przygotowali się do odegrania swoich ról. Taka wyjątkowa lekcja była doskonałą okazją do zdobycia przez uczniów nowych doświadczeń. Pokazała, że po przez zabawę można się uczyć.

      Justyna Nowak-Maciejczyk

     • ,,Sopsób na mumię"- podsumowanie projektu w klasie 2a

     • W naszej klasie pracujemy metodą projektu, tym razem zajęliśmy się Starożytnym Egiptem.

      A zaczęło się tak...drugoklasistów zafascynował świat mumii. Opowiadaliśmy o piramidach, hieroglifach, faraonach, mumiach i sposobach mumifikacji. Następnie uczniowie udali się do Muzeum Narodowego na lekcję pt:,,Przepis na mumię". Zadaniem dzieci było napisanie krótkiej notatki na temat wycieczki.

      Magda napisała tak:,,W dniu 15 marca byliśmy w Muzeum Narodowym.Widziałam tam mumię kota, ptaków, barana i człowieka.Oglądaliśmy stare eksponaty na przykład rzeźby sfinksa, posągi bogów egipskich i arkusze papirusu. Pani przewodniczka opowiadała nam historię o faraonie i jego bracie, którzy walczyli ze sobą o władzę. Na wycieczce nauczyłam się o różnych wierzeniach i sztuce Egiptu."

      Oto notatka Oli.,,Wycieczka do muzeum. W dniu dzisiejszym byliśmy całą klasą w Muzeum Narodowym.Tematem wycieczki było:,,Spotkanie z mumią." Pani przewodnik pokazała nam sarkofag i opowiedziała wile ciekawych rzeczy. Bardzo mi się podobał sarkofag faraona."

      Podsumowaniem projektu było wykonanie plakatów na temat Starożytnego Egiptu. Dzieci z zapałem zabrały się do pracy i stworzyły wspaniałe plakaty z materiałów przyniesionych z domu.

      A oto ciekawostki, które zgromadzili uczniowie:

      1. Dawniej Egipcjanie czcili ponad 1400 różnych bogów i bogiń, najważniejszym z nich był Ra - bóg Słońca.  Wierzono, iż Ziemia jest w kształcie płaskiego koła, a najważniejsza dla nich rzeka Nil przepływa właśnie przez jej sam  środek.

      2. W starożytnym Egipcie osoby z rudym kolorem włosów nie wiodły szczęśliwego życia. Często osoby z takim kolorem grzebano żywcem w darze dla boga śmierci i odrodzonego życia - Ozyrysa.

      3. Koty Egipcie cieszyły się ogromnym szacunkiem, nawet za przypadkowe uśmiercenie kota, groziła kara śmieci. Gdy zwierzę umierało, jego "właściciele" pogrążali się w ciężkiej żałobie i golili brwi.

      4. Władcą oraz najważniejszym z kapłanów starożytnego Egiptu był faraon. Był on uważany za żywego boga na ziemi, opiekował się wszystkimi mieszkańcami tego kraju oraz sprawował władzę absolutną. To właśnie jego słowo stanowiło prawo. Gdy pokazywał się publicznie zawsze miał zakryte włosy.

      5. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni w dawnym Egipcie stosowali makijaż. Stosowano zieloną bądź czarną farbę do oczu. Makijaż był stosowany nie w celu upiększenia, a odbicia światła słonecznego. Wierzono także, iż ma to cele lecznicze.

      6. Egipcjanie wierzyli, iż śmierć na ziemi nie wiąże się z końcem życia. Ciało powinno zostać przygotowane na "dalszą drogę" i było poddawane procesowi mumifikacji i balsamowania.

      Agnieszka Osińska-Jarmul

     • Szwajcaria w moich oczach

     •  

      Z radością informujemy, że szkolny konkurs plastyczno-językowy „Szwajcaria w moich oczach” został rozstrzygnięty. Uczniowie klas VI-VIII mieli za zadanie przygotować pracę plastyczną przedstawiającą zabytki, symbole, znane osobowości, zwyczaje, tradycje, miasta lub krajobraz Szwajcarii. Praca musiała zawierać akcent niemieckojęzyczny. Głównym celem konkursu było rozbudzenie zainteresowania językiem niemieckim, kulturą Szwajcarii  oraz pobudzenie aktywności twórczej uczniów.

      Każdemu  uczestnikowi  należą  się  gratulacje  za  włożony  trud i  pomysłowość. Szczególnie zaś gratulujemy zwycięzcom i osobom wyróżnionym. Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu:

      I miejsce – Jan Olczak 7b

      II miejsce – Krystyna Mik 8b

      III miejsce – Brygida Ostrowska 6b

      Wyróżnienia: Zofia Pleban 8c, Adam Rembiszewski 8b

      Karolina Mendak

       

       

       

     • Podziękowania dla naszej szkoły

     • Pokój i dobro!

      Dzisiaj otrzymaliśmy od Państwa darowiznę w wysokości 871,61 zł złożonąw imieniu Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 87

      1. 7 Pułku Piechoty AK „Garłuch” w Warszawie.Darowizna złożona została w ramach akcji "Wyślij pączka do Afryki 2022".

      Państwa darowizna sprawi, że kobiety nie będą chodzić wiele kilometrów po wodęa dzieci przestaną chorować, bo będą pić czystą wodę ze studni głębinowych.

      Dzięki dokonanej wpłacie afrykańskie dziecko otrzyma ciepły posiłeki nadal będzie mogło chodzić do szkoły.Serdecznie dziękujemy!

      Misjonarze kapucyni otaczają całą Waszą społeczność swoją modlitwąbr. Jerzy Steliga OFMCap

     • Wycieczka klasy 1a

     • Dnia 22 marca klasa 1a wyruszyła na poszukiwanie wiosny do rezerwatu przyrody „Stawy Raszyńskie”. Ciepły powiew wiatru, pływające po stawie łabędzie i kaczki oraz radosny śpiew ptaków potwierdziły jej obecność nie tylko na kartach kalendarza, ale też w przyrodzie. Słońce zachęcało do spędzania czasu na świeżym powietrzu, dlatego nie zabrakło czasu na zabawę i wspólny piknik pod chmurką. Mamy nadzieję, że wiosna w takiej odsłonie pozostanie z nami na długo.

      Dorota Bąkała

      Karolina Trojga

     • Warsztaty Ekologiczne ,,Małe wysypisko"

     • Z okazji pierwszego dnia wiosny w naszej szkole odbyły się warsztaty ekologiczne odgazowane prze Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania pt:,,Małe wysypisko.”

      Podczas warsztatów okazało się, że : przeciętny Polak produkuje około 350 kg śmieci rocznie!  Polska produkuje około 13 mln ton odpadów komunalnych rocznie! Na tle krajów europejskich to dobry wynik. Możemy być jeszcze lepsi i produkować mniej! Jak to zrobić? Nie pozbędziemy się nagle wszystkich opakowań, ale możemy spróbować mądrze nimi zarządzać. Pierwszym krokiem jest oczywiście sortowanie odpadów i poddanie ich recyklingowi.  Można spróbować ograniczyć kupowanie nadmiernej ilości rzeczy, ale przede wszystkim trzeba zacząć od podstaw – czyli od sprzątania po sobie i segregacji odpadów. Warto wyrabiać w sobie dobre nawyki!

      Uczniowie klasy 1b,2a i 2c uczyli się jak poprawnie segregować odpady i nie było zadaniem łatwym…bo gdzie wrzucić karton po mleku do papieru czy plastiku? Albo przeterminowane leki, stary toster lub szyszkę? Edukatorzy wszystko wyjaśnili.Teraz segregacja odpadów jest dla uczniów zadaniem łatwym.

    • Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa
     • Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

     • 21 marca to także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Ideą obchodów tego dnia jest akcja zakładania kolorowych skarpetek "nie do pary" jako wyraz naszej solidarności z osobami z dodatkowym chromosomem oraz tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych. Nie mogło być inaczej, nasi uczniowie również włączyli się w akcję.

      Karolina Trojga

     • Wiosna, wiosna...ach to Ty

     • 21 marca powitaliśmy w naszej szkole wyczekiwaną przez wszystkich wiosnę. Z tej okazji Samorząd Uczniowski klas 4 – 8 zorganizował wiele zabaw na sali gimnastycznej. Uczniowie brali udział w bitwie na balony, muzycznych krzesłach, jedzeniu marchewki na czas oraz quizach dotyczących wiosny i szkoły. W tym dniu obowiązywał strój zwiastujący wiosnę: zielony lub żółty. Uczniowie klas 4 -6 mogli wziąć udział w konkursie na Panią/Pana WIOSNĘ. Starsi uczniowie mimo, że bardzo małym gronie spontanicznie zmierzyli się z nauczycielami w Familiadzie, siatkówce oraz bitwie na balony. Ten wyjątkowy dzień minął w miłej atmosferze, sprawiając radość wszystkim uczestnikom zabawy.

      Justyna Nowak-Maciejczyk

     • Pierwszy dzień wiosny

     • Ach! Co to był za dzień... Słońce świeciło pierwszymi wiosennymi promieniami prosto w okna naszej szkoły. 21 marca powitaliśmy wiosnę, tym samym żegnając zimę i czekając na lato. Chcemy ciepła, kwiatów, zielonych drzew i śpiewających ptaków!

      W naszej szkole zrobiło się zielono i wiosennie, za sprawą uczniów ubranych na zielono i sal wiosennie ozdobionych.

      Karolina Trojga

     • Spacerkiem po Warszawie

     • 18 marca klasa 3c wzięła udział w wycieczce po Starym Mieście. Podczas tego spaceru dzieci odkrywały tajemnice Starego i Nowego Miasta. Zastanawiały się czy Bazyliszek nikogo nie zamieni w kamień, kim był Mikołaj Kopernik, Józef Piłsudski, dlaczego „niemy dzwon” nie wydaje dźwięków. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza mogły zobaczyć zmianę warty. Odwiedziły też Pomnik Małego Powstańca. A przy pomniku Mikołaja Kopernika dzieci szukały ośmiu planet i słońca. Po długim spacerze mogły zjeść śniadanie w towarzystwie Syrenki Warszawskiej.

      Małgorzata  Krzemińska